Otvorenje godišnje izložbe škole

Autor: Davor Kliman, 14. 4. 2010.

Poštovani,

ciklus izložbi radova učenika Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula radnog naslova 8/8 "prekidamo" samo stoga da bismo cijeli prostor MMC-a i sve njegove galerije stavili u službu velike Godišnje izložbe ŠPUD-a na kojoj će se radovima učenika predstaviti svi odjeli škole i upoznati nas s metodologijom rada i principima poučavanja ove cijenjene ustanove koja je od samih svojih početaka iznjedrila mnoge vrsne umjetnike.

Osobita nam je čast pozvati vas na otvorenje Godišnje izložbe Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna koje će se održati u četvrtak, 15. travnja 2010. s početkom u 19.30 sati u MMC-u LUKA, Istarska 30.

"Nakon četiri godine redovnog izlaganja radova učenika Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna iz Pule u prostorima MMC-a LUKA moglo bi se reći da ova izložba postaje tradicija. Uporabivši riječ tradicija otvara mi se i prostor za najavu same izložbe koja će ove godine za razliku od prethodnih biti više utemeljena na tradicionalnom pristupu tehnikama likovnih umjetnosti i osnovnom likovnom izričaju, nego eksperimentom na području vizualnog.
Nastavni predmeti poput slikanja kopija, grafičkih tehnika, ilustracije, tehnologije tekstila, kiparskih tehnika ... dio su nastavnog programa, koji njeguju u sebi i onaj dio vještina koji vezujemo često uz likovnu umjetnost, a traže se od suvremenog vizualnog djelatnika kako bi ideja mogla biti izrečena i dorađena do kraja. Izučavanje materijala i tehnika zasigurno nije nešto što bi trebalo preskakati u suvremenoj likovnoj pedagogiji. Temelj svakog rada je poznavanje alata kojim se služimo u dolasku do cilja, kao što se i umjetnost svakog doba temelji na tehnologiji svoga doba. Upravo na tom spoju „starih“ tehnika i poznavanju novih, temeljimo našu naobrazbu kako bismo bili sigurni da se nećemo izgubiti u navali novih alata koji često danas u rukama nestručnjaka postaju cilj, a ne sredstvo.

Spoj tehnika i „ideje“ koja je isto tako utkana u postulate škole, ideje temeljene i nošene mladošću naših učenika, u sebi sadrži i veliki dio humora koji je svojstven njihovim godinama, a usmjeren mudrim vodstvom njihovih mentora daje izvanredan spoj koji je prepoznat na svim razinama koje su školi donijele mnoge nagrade i priznanja.

S poštovanjem,

ravnatelj
Davor Kliman

Izložbu možete pogledati do 30. travnja 2010.

Dobro nam došli!

Izvor: Ravnatelj: Davor Kliman