Izvješće o sudjelovanju na 14. Smotri učeničkih zadruga Istarske županije

Autor: Ana Kontošić, 23. 5. 2018.

U petak, 18. svibnja 2018., učenička zadruga „Točka“ prvi put je sudjelovala na Županijskoj smotri učeničkih zadruga Istarske županije u Oprtlju.

Zadruga se na Smotri predstavila s tri proizvoda: Istraski eko suvenir, Ukrasne lampe, Suvenir Ornament.

Link na fotogaleriju: http://ss-primijenjenihumjetnostiidizajna-pu.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=39

Istarski eko suvenir, projekt je koji je nastao 2016. godine iniciran od strane ravnatelja škole. U projekt su se uključili učenici kiparskog odjela, koji su izradili predmet u glini, tekstilnog odjela, koji su izradili vrećice za suvenir i grafičkog odjela, koji su osmislili vizualni identitet proizvoda.

Želja svih nas bila je da, kroz jedan proizvod, obogatimo turističku ponudu Istre. Također, bilo nam je važno da taj suvenir/predmet predstavlja nešto autohtono, što je tipično za Istru, zato smo se odlučili za kroštulu - poslasticu koju svi u Istri dobro znamo. Isto tako važno je bilo da suvenir bude u potpunosti ekološki - sukladno trendu održivog razvoja i ekološke svijesti.

Slijedom toga, koristili smo u potpunosti prirodne materijale: sam suvenir izrađen je u glini, torbice za suvenir su od prirodnog pamučnog materijala tiskane eko-bojom na bazi vode, a knjižice s receptima su od recikliranog papira.

Ukrasne lampe proizvod su koji je u potpunosti nastao u okviru tekstilne sekcije.

Ideja je bila izraditi tekstilne uzorke i uklopiti ih u jedan proizvod koji će pokazati svu ljepotu i funkcionalnost tekstila.

Prepletene metalne žice, metalna mrežica, različite vrste srebrnih i zlatnih niti čine apstraktnu kompoziciju i grade prozračnu strukturu - tijelo svjetiljke. Svaka lampa ima i svoju višenamjensku vrećicu.

Suvenir Ornament proizvod je sekcije 1. razreda. Riječ je o pečenoj terakoti koja na stražnjoj strani ima magnet.

U izradi proizvoda zajednički su sudjelovali učenici kiparske, tekstilne i grafičke sekcije, te sekcija 1. razreda.

Učeničku zadrugu u Oprtlju predstavili su Matija Milošev, učenik 3. razreda (kiparska sekcija) i Lana Tomišić, učenica 2. razreda (tekstilna sekcija).

Na 14. Smotri učeničkih zadruga Istarske županije, od 11 prijavljenih zadruga, naša učenička zadruga osvojila je 3. mjesto.

« Ožujak 2024 »