Predstavljanje multidisciplinarnog projekta "Annus Mirabilis 1922.

Autor: Davor Kliman, 25. 4. 2023.

U petak 21. travnja 2023. godine, u sklopu manifestacije Noć knjige, u atriju TSŠ-S.M.S.I. Dante Alighieri Pula-Pola održan je program posvećen dovršetku multidisciplinarnog projekta "Annus Mirabilis 1922." Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Istarske županije. Otvorena je i prigodna izložba na kojoj su sve škole koje su sudjelovale u projektu izložile svoje radove te predstavile književnika/književnicu i književno djelo kojim su se na multidisciplinaran način bavile od početka školske godine.

Koordinatorica i autorica projekta "Annus Mirabilis 1922." je knjižničarka Elda Pliško Horvat, a u projektu su sudjelovali učenici i nastavnici iz sljedećih škola: Talijanska srednja škola – Scuola Media Superiore Italiana Dante Alighieri Pula-Pola, Gimnazija Pula, Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula, Strukovna škola Pula, Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna - Pula, Pazinski kolegij – Klasična gimnazija Pazin i Srednja škola Zvane Črnje Rovinj.

Nizom aktivnosti učenici su sa svojim mentorima predstavili poznata djela i autore iz vlastite perspektive. Godina 1922. Čudesna je zbog brojnih umjetničkih i znanstvenih postignuća: u prvom broju časopisa "Criterion" T. S. Eliot objavljuje "Pustu zemlju", James Joyce na dan svog 40. rođendana napokon uspijeva objaviti roman "Uliks" u pariškoj knjižari Shakespeare and Company, Marcel Proust dovršava roman-rijeku "U potrazi za izgubljenim vremenom", Virginia Woolf objavljuje prvi od velikih eksperimentalnih romana "Jakobovu sobu", Franz Kafka objavljuje djelo "Umjetnik u gladovanju", a godinu dana kasnije izlazi "Zenova svijest" Itala Sveva, prijatelja Jamesa Joycea, u kojem se autor bavi psihoanalitičkim frojdovskim pristupom likovima.

Učenici Slikarskog odjela 4. r. pod mentorstvom Gordane Ivančić Dobran tehnikom ulja na platnu izradili su portreti književnika, a učenici Grafičkog odjela s nastavnikom Denisom Sardozom izradili su predloške za plakate te logotip projekta "Annus Mirabilis 1922."

U prilogu možete vidjeti plakate te fotografije s otvorenja izložbe. https://read.bookcreator.com/SeRBlZ5uWRPxGVjRDbPDVnRMktz1/JI4iFZmBT8WFL2Ei2prXcw

Izvor: Gordana Rupena Stančić