Forum-predstava: Pravi izbor?

Autor: Davor Kliman, 26. 4. 2023.

Učenici 1. i 2. razreda sa svojim su razrednicama i psihologinjom 3. travnja 2023. sudjelovali na forum-predstavi „Pravi izbor?“, nastaloj u radionici forum-kazališta, a u izvedbi Dramskog studija Istarskog Narodnog kazališta – Gradskog kazališta Pula. Predstava govori o dvoje mladih koji se susreću i zaljubljuju, a njihov odnos, ispočetka skladan, postaje neravnopravan. Kroz priču upoznajemo i druge likove i njihove međusobne odnose.

Predstava tematizira učenicima poznat i blizak, realan i stvaran problem, nasilje u adolescentnim vezama pa se s njim mogu identificirati. Nakon odigrane predstave učenici su pozvani da u raspravi o događajima i odnosima koje su vidjeli na pozornici, ponude moguća rješenja, da ih umjesto protagonista odigraju na prostoru scene te tako pokušaju utjecati na razvoj događaja i odnosa među likovima. I naši su se učenici aktivno uključili u istraživanje mogućih rješenja prikazane problemske situacije.

Interakciju, razgovor, prijedloge i konkretne radnje između gledatelja i glumaca na sceni moderirala je Marijana Peršić uz tehničku podršku Aleksandra Bančića, oboje dramskih pedagoga i voditelja dramskog studija INK.

Predstava je namijenjena učenicima prvih i drugih razreda srednjih škola, kao i svima koji rade s djecom i mladima u edukaciji.

Forum-kazalište najpoznatija je tehnika kazališta potlačenih koju je razvio brazilski redatelj, pedagog, humanist Augusto Boal za vrijeme vojne diktature u Brazilu sedamdesetih godina. Cilj forum-kazališta je potaknuti raspravu i kritičko razmišljanje, uočavanje te promišljanje moralno dvojbenih i problematičnih situacija te djelovanjem, a ne samo riječima istražiti što više mogućnosti u prikazanoj problemskoj situaciji. Ne traži se jedno, pravo ili idealno rješenje, već je cilj istražiti što više mogućnosti.