Prevencija vršnjačkog nasilja

Autor: Ana Kontošić, 13. 11. 2023.

U edukaciji Prevencija vršnjačkog nasilja  - razvoj komunikacijskih vještina  i osnaživanje samopouzdanja kod mladih koja je održana 10. studenoga 2023. u prostorima Medicinske škole u Puli namijenjenoj pulskim srednjoškolcima sudjelovalo je i nekoliko učenica naše škole.

Održane su dvije radionice: Prezentacijske vještine – čarobni svijet glumačkih tehnika i alata koju je vodio Rade Radolović, akademski glumac. U ovoj su radionici srednjoškolci upoznali i učili zanimljive i efikasne tehnike profesionalnih glumaca koje im mogu pomoći kako upravljati tremom, poboljšati slušanje i opažanje te kako upravljati svojim glasom i govorom.

U radionici Nenasilna komunikacija koju je vodila Ana Tomić, studentica pete godine filozofije i teologije, nakon kratkog teorijskog uvoda, učenici su kroz brojne primjere (zrcaljenje, vježba opisivanja bez predrasuda, asertivnost, prepoznavanje agresije i slanje JA poruka u svakodnevnim dijalozima) sudjelovali u vježbama o nenasilnoj komunikaciji.

S obzirom na to da važnu ulogu u prevenciji vršnjačkog nasilja imaju nastavnici, u radionicama namijenjenim njima sudjelovale su razrednice 2. i 3. razreda i školska psihologinja.

Ovu je edukaciju organizirao Grad Pula-Pola, Upravni odjel za društvene djelatnosti, mlade i sport u sklopu aktivnosti Vijeća za prevenciju kriminaliteta grada Pule s ciljem edukacije, prevencije vršnjačkog nasilja, razvoja komunikacijskih vještina i osnaživanja samopouzdanja kod mladih.

Sudjelovanje u ovoj edukaciji dio je školskih preventivnih aktivnosti.