Radionica izrade papira

Autor: Ana Kontošić, 14. 2. 2024.

U ponedjeljak 12.2.2024. u prostoru Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula održana je vrlo zanimljiva radionica ručne izrade papira pod vodstvom Ane Cvitić iz obrta „Moj papir“ za učenike Slikarskog odjela 3. i 4. razreda.

Ana Cvitić je magistra produkt dizajna koja se nakon završenog fakulteta bavila svojom strukom, grafičkim dizajnom, i to u vlastitom studiju za oblikovanje punih deset godina. Posljednjih se godina odlučila aktivno baviti proizvodnjom papira.

Ona je održala predavanje o povijesti izrade papira te načinima na koje se papir nekad izrađivao. Nakon predavanja objasnila je i načine na koji se papir dobiva danas te koje se sve vrste papira mogu izraditi. Objasnila je da je za izradu papira potrebna pulpa koja se može napraviti od bilo čega vlaknastog (celuloznog). Zatim su učenici krenuli s izradom vlastitom papira. Oni su izrađivali papir iz pulpe recikliranog papira kojeg su pomoću sita i različitih kalupa prenosili na podlogu za sušenje. Okušali su se i u dodavanju različitih komadića stripa, zatim pulpe druge boje te različite granulacije pulpe.

Učenici su predavanje pratili s velikim zanimanjem te su bili veoma kreativni u izradi vlastitih listova papira.

Gordana Ivančić Dobran, prof.

Link na fotogaleriju: http://ss-primijenjenihumjetnostiidizajna-pu.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=81