Posjet kostimografskom ateljeu u Istarskom narodnom kazalištu

Autor: Ana Kontošić, 22. 2. 2017.

U ponedjeljak 20. veljače 2016. učenice 3. razreda tekstilnog odjela s nastavnicom Dejanom Bogosavljević posjetile su kostimografski atelje Istarskog narodnog kazališta.

Kostimografkinja Desanka Janković upoznala je učenice s procesom stvaranja kostima od upute redatelja, čitanja scenarija, dogovora sa scenografom i ostalim sudionicima u procesu nastanka kazališne predstave. Otkrila je kako nalazi inspiraciju, izrađuje crteže, odabire materijale, uzima mjere i šiva kostime.

Uz kostimografkinju, u ateljeu je bila prisutna i pomoćnica Valentina Ferlin, bivša učenica naše škole. Valentina je nedavno diplomirala na Tekstilno tehnološkom fakultetu u Zagrebu i sada je na stručnom usavršavanju u kazalištu pod mentorstvom kostimografkinje. Valentina je podijelila sa učenicama svoja iskustva tijekom studiranja te im pokazala neke ilustracije za kazališnu predstavu koje je ona radila. Također, svoju mapu sa radovima pokazala je i kostimografkinja Desanka Janković.

Učenice su potom pogledale fundus kazališta prepun različitih kostima.

Nakon fundusa prema unaprijed dogovorenom hodogramu, učenice su se smjestile u prostor gdje su skicirale dva kazališna kostima. Ti crteži poslužit će kao smjernice za novu kolekciju koju će učenice realizirati u okviru redovitog nastavnog programa.