Tribina "Kako biti jači od ovisnosti"

Autor: Ana Kontošić, 20. 3. 2018.

Učenici prvoga razreda sudjelovali su 12. ožujka 2018. u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula na tribini pod nazivom "Kako biti jači od ovisnosti" na kojoj je gost predavač bio prof. dr. sc. Slavko Sakoman.

U svome je edukativnom i motivirajućem predavanju govorio o odrastanju i teškoćama mladih u kritičnoj dobi između djetinjstva i odraslosti. Protumačio je kako se gradi zdrava osobnost kojoj će u donošenju odluka razum i savjest biti jači od emocija; kako kroz stimulaciju moždanog centra za brzu i neposrednu tjelesnu i psihičku ugodu psihoaktivnim sredstvima ili izborom drugih rizičnih ponašanja, neki mladi podliježu brzim užicima i postaju ovisnici. Učenicima je pojasnio kako moraju u svome umu razviti mehanizme samokontrole, naučiti donositi odgovorne odluke, kako se mogu zabavljati i odrastati a da njihov razvoj završi uspješno i oni odrastu u zdrave, zadovoljne i socijalno efikasne osobe. U procesu odrastanja važnu ulogu imaju roditelji te je mlade usmjeravao na poštivanje i partnerstvo s roditeljima s kojima trebaju graditi dobar, privržen odnos.

Kao stručnjak koji se kroz svoju profesionalnu karijeru bavio ovisnostima i suzbijanjem zlouporabe droga naglasio je da je za mlade u vrijeme odrastanja svaka psihoaktivna droga pogubna, pa tako i marihuana. Njegov je stav da mišljenje i percepcija prema marihuani koja se formira u društvu ni na koji način nije dobra. Naglasio je da marihuana nije bezazlena ni bezopasna, osobito ne za adolescente koji se još razvijaju i kod kojih može izazvati mnoge štetne posljedice pa i psihoze. Nastojao je mladima predočiti da kupovanjem droge, sprega politike, korupcije i tržišta jedina na kraju ima dobit.

U svome je predavanju kroz brojne primjere iz svog dugogodišnjeg rada nastojao adolescentima približiti štetnost konzumacije droga i drugih rizičnih ponašanja, potaknuti ih na donošenje mudrih i promišljenih odluka.

Tribinu je organizirao Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije,  Službe za prevenciju, izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja.