Predavanje o poremećajima prehrane

Autor: Ana Kontošić, 4. 5. 2018.

Dr. med. spec. epidemiologije Olga Dabović Rac, voditeljica Odjela za promociju zdravlja i rano otkrivanje bolesti, iz Savjetovališta za prehranu u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije, održala je 3. svibnja 2018. učenicima 2. razreda interaktivno predavanje o poremećajima prehrane. Isto je predavanje 4. svibnja 2018. održala i učenicima 1. razreda.

Informirala je učenike o radu Savjetovališta za prehranu koje je u Puli započelo s radom u siječnju 2017. godine. Ove su godine osnovana savjetovališta i u istarskim gradovima Rovinju, Pazinu i Labinu, a njihove su voditeljice mag. nutricionizma Vedrana Fontana i Nina Penezić.

U rad savjetovališta uključeni su stručnjaci: magistri nutricionizma, liječnici specijalisti, epidemiolozi, specijalisti školske medicine, psiholozi, sanitarni inženjeri i medicinski tehničari.

Dr. Rac, kao idejna začetnica ovoga savjetovališta, istakla je učenicima da se poremećaji hranjenja uglavnom javljaju u mlađoj životnoj dobi i adolescenciji te da je za njih karakterističan poremećen odnos prema hrani, negativna slika o vlastitom tijelu te narušeno samopoštovanje. Informirala ih je o tipovima poremećaja hranjenja, o znakovima upozorenja i ranom prepoznavanju ovih poremećaja, te pritisku okoline prema savršenom izgledu. Posebno je naglasila deset koraka u prevenciji poremećaja hranjenja.

Upravo je pravilna i uravnotežena prehrana najbolji način prevencije bolesti, te je promocija zdravlja, prevencija i rano otkrivanje kroničnih nezaraznih bolesti jedan od županijskih zdravstvenih prioriteta u razdoblju od 2017. do 2020 godine.

Cilj predavanja bio je potaknuti učenike na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje i prihvaćanje zdravih životnih navika.