Radionica redatelja Želimira Žilnika u ŠPUD-u

Autor: Ana Kontošić, 21. 9. 2018.

U sklopu projekta „Iznad zemlje“, umjetničkog programa za mlade 2. Biennala industrijske umjetnosti, u prostorima Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna održana je trodnevna izvannastavna radionica poznatog filmskog redatelja Želimira Žilnika u organizaciji ŠPUD Pula i Udruge Labin Art Express iz Labina. Radionica je održana u periodu od 17. do 19. rujna 2018., a na njoj je sudjelovalo četrnaestoro učenika škole pod mentorstvom prof. Alena Floričića.

Radionica je bila osmišljena u dva dijela – u prvom, opsežnijem, dijelu gosp. Žilnik je učenicima pokušao kroz predavanje i brojne filmske isječke prenijeti osnovne elemente i zakonitosti filmske prakse, te predstaviti ulogu pojedinih osoba u procesu nastanka filma – redatelja, producenta, direktora fotografije, scenografa, kostimografa itd., dok je drugi dio bio namijenjen iznošenju učeničkih ideja za snimanje kratkog video filma, te razgovoru i komentarima. U tom se dijelu radionice kroz razgovor učenika, profesora i predavača vršila analiza početne ideje s raznih aspekata – idejnog, organizacijskog, tehnološkog i sl.

Po završetku radionice, učenici su stekli jasniju ideju o raznim aspektima nastanka filma, a to će znanje moći iskoristiti prilikom samostalnih eksperimenata s pokretnim slikama na nastavi i izvan nje.