Predavanja Savjetovališta za prehranu ZZJZIŽ

Autor: Davor Kliman, 27. 2. 2020.

Nina Penezić Blažević, mag. nutr. i Katja Pilar, mag. nutr. iz Savjetovališta za prehranu ZZJZIŽ održale su, 10. veljače 2020. g., učenicima 2. razreda predavanje Informacije o zdravlju i njihova kritička interpretacija, Medijske poruke o pravilnoj prehrani.

Nina Penezić Blažević, mag. nutr. održala je, 12. veljače 2020., učenicima 4. razreda predavanje O zdravlju kroz usvajanje pravilnih navika prehrane.

Nina Penezić Blažević, mag. nutr. održala je, 13. veljače 2020., učenicima 1. razreda predavanje Poremećaji prehrane.

Katja Pilar, mag. nutr. održala je, 14. veljače 2020., učenicima 3. razreda predavanje Informacije o zdravlju.

U svojim su predavanjima nutricionistice istakle da se razvoj mnogih nezaraznih kroničnih bolesti može spriječiti i ublažiti ako preuzmemo odgovornost za vlastito zdravlje i prihvatimo zdrave životne navike. Pravilna prehrana, redovita tjelesna aktivnost, nepušenje, ne konzumiranje alkohola važni su čimbenici zdravog načina života. Upoznale su učenike s osnovnim postulatima pravilne prehrane, poučile ih o tome kako izgleda nutritivno idealan obrok, kako prepoznati dodane šećere u hrani, kako čitati nutritivne deklaracije. Osvrnule su se i na ulogu medija, te naglasile važnost kritičkog odnosa prema medijskom oglašavanju i reklamiranju hrane i prehrambenih navika, te porukama koje govore o tome kako bismo trebali izgledati. U predavanju o poremećajima u prehrani posebno su se osvrnule na anoreksiju, bulimiju, kompulzivno prejedanje. Govorile su o znakovima upozorenja, kao i prevenciji poremećaja u prehrani. Zaključeno je da su zadovoljstvo i sreća stanje uma, a ne izgleda tijela. Treba se sprijateljiti sa svojim emocijama, cijeniti svoju jedinstvenost i posebnost, a ne uspoređivati se s drugima. Zanimljiva su predavanja pobudila interes kod učenika koji su u njima aktivno sudjelovali. Učenici su upućeni gdje mogu naći korisne informacije o prehrani.

Nutricionistice su upoznale učenike i s radom Savjetovališta za prehranu, njegovom ulogom u prevenciji bolesti i promociji zdravlja, te uslugama koje se u Savjetovalištu mogu dobiti.

Izvor: Gordana Rupena Stančić