Mladi u prometu

Autor: Ana Kontošić, 8. 2. 2023.

Predstavnici PU istarske održali su 31. siječnja 2023. na satu razrednika učenicima 4. razreda predavanje na temu sudjelovanja mladih vozača u prometu.

Položiti vozački ispit i dobiti vozačku dozvolu značajni su događaji u životu mladih. Neki učenici već jesu vozači dok će neki to tek postati. No, uzlazak u svijet vozača, uz niz ugodnih osjećaja, donosi i rizike i opasnosti za sve sudionike u cestovnom prometu.

Neiskustvo, neutemeljena uvjerenost u vlastite vozačke sposobnosti, velika brzina, korištenje opojnih droga i alkohola, umor, želja za dokazivanjem i prihvaćanjem u društvu, zabava, smanjena koncentracija i pažnja zbog korištenja mobitela, nepoštivanje pravila neki su od uzroka koji utječu na prekomjeran broj prometnih nesreća mladih vozača. U složenim i dinamičnim uvjetima odvijanja cestovnog prometa oni su izloženi različitim i nepredvidivim događajima i opasnim situacijama s kojim se nisu susretali tijekom osposobljavanja za vozače, te su, zbog svega navedenog, izloženi pojačanom riziku stradavanja.

Ovo predavanje, jedna od aktivnosti Školskog preventivnog programa, organizirano je s ciljem edukacije i podizanja svijesti mladih o važnosti odgovornog i savjesnog sudjelovanje u prometu kako bi bilo manje prometnih nesreća, a time i manji broj smrtno stradalih i povrijeđenih osoba u cestovnom prometu. Učenici su informirani o potrebnoj prometnoj kulturi svih sudionika u cestovnom prometu. Konkretnim savjetima mladima je ukazano na poželjno i propisano sudjelovanje u prometu.